Stránka 1 z 1

Čištění filtru pevných částic

Napsal: čtv 14. srp 2014 14:33:58
od admin
Čištění filtru pevných částic

Jedním ze způsobů řešení problému s DPF filtrem je jeho takzvané chemické čištění. Zjednodušeně řečeno, proces funguje, ale výsledek je nejistý. K čištění se používá chemický roztok, který stojí cca 500 Kč/litr. Tento roztok se nalije do tělesa DPF filtru a nechá se působit cca 24 hodin. Následně se vystříká horkou tlakovou vodou (pomocí tzv. wapky). Aby se celé čištění udělalo co nejlépe, je dobré mít přímý přístup k sítku DPF filtru. U některých DPF/FAP filtrů je možné vidět sítko přímo. U jiných (a těch je většina) je přístup špatný a je nutné úhlovou bruskou odříznout část DPF filtru tak, aby do něj byl přímý přístup při stříkání tlakovou vodou. Při tomto čištění roztok jako rozpouštědlo funguje spolehlivě, problém je ovšem hlavně v tom, že kanálky DPF filtru jsou tak malé, že se roztok nemusí dostat všude. Při chemickém čištění samozřejmě saze vytečou, nikde ale nemáte záruku, že vytekly všechny. Zároveň chemickou reakcí dochází k poškození drahých kovů, které jsou na tělese katalyzátoru (katalyzátor je totiž ve většině případů osazen v jednom tělese s DPF filtrem). To následně vede k nižší účinnosti katalyzátoru. Při chemickém čištění je třeba počítat s tím, že použijete podle typu vozu 3–6 litrů speciálního roztoku v ceně cca 1 500 – 3 000 Kč. Práce mechanika přijde nejméně na 3 000 Kč. Výsledek při tomto čištění je poměrně nejistý. Kdo s ním má zkušenost, netroufne si na takové čištění ani dát záruku. Běžně se stává, že vozidlo po takovém čištění najede 300 – 10 000 km a filtr je znovu ucpaný. Někteří lidé jsou ochotni znovu si za takové čištění připlatit. Nesmíme však zapomínat na to, že při každém dalším čištění je výsledek obvykle horší.

Vzhledem k vysokým cenám nových DPF/FAP filtrů od výrobců automobilů se může jevit jako ideální řešení nákup filtru pevných částic od druhovýrobců. Jsou to firmy, které se specializují na výrobu náhradních dílů. Jedná se o výrobce výfuků, katalyzátorů i DPF filtrů. Mnoho z těchto výrobců dodává náhradní díly i přímo automobilkám. Ceny těchto výrobců začínají již na rozumné částce přibližně od 9 000 Kč. Je možné podívat se například na specializovanou nabídku na stránce http://www.DPFcentrum.sk nebo http://www.DPFfap.cz U těchto prodejců se s přehledem dozvíte, kolik vás bude stát nový DPF filtr a jak řešit problémy s jeho výměnou. Zákazníkům umí i odborně poradit. Hlavní výhodou je, že si tam můžete vyhledávat produkty zcela jednoduše podle značky vozidla, motorizace a kódu motoru. U těchto prodejců se dá říci, že čím více výrobců dělá daný DPF filtr, tím nižší je jeho cena. Najdou se tam samozřejmě i kousky, kde jsou ceny dost vysoké. Je to hlavně z toho důvodu, že daný DPF filtr vyrábí pouze jeden výrobce. Ten si je dobře vědom, že nemá konkurenta s výjimkou originálu, a proto drží cenu vysoko. I taková cena je ale podstatně nižší než cena originálu u autorizovaného prodejce. Při současných cenách DPF filtrů je určitě na místě zvážit výměnu DPF filtru za nový díl. Zjednodušeně řečeno, pokud vyměníte nový kus, už byste s ním neměli mít problémy. Úplně přesně tomu tak ale není. Na DPF filtr je navázaná řada jiných součásti vozidla. Je tedy nutné při výměně zkontrolovat i všechny snímače tlaků, teplot, LAMBDA sondu, EGR ventil, turbo a všechny další součásti, které mají vliv na provoz vozidla. Nejednou se totiž stane, že na vozidle vyměníte DPF filtr a nový kus se hned ucpe. Tehdy je třeba počítat, že chyba je jinde. V první řadě je totiž nutné najít důvod ucpání DPF filtru a až poté jej měnit. Samozřejmě důvodem může být i běžné opotřebení, ucpání.

Na závěr jen tolik, že výměna DPF filtru není jen běžnou výměnou jako je výměna výfuku kus za kus, ale je důležité v řídicí jednotce vynulovat starý DPF filtr. V opačném případě hrozí, že vozidlo nebude spouštět regeneraci. Tím pádem dojde k ucpání nového dílu.